Валериј Полјаков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Валериј Владимирович Полјаков
Валериј Полјаков
РКА Космонаут
 Националност Русин
 Статус Пензиониран
 Роден
 Занимање1 Доктор
 Време поминато  во вселената 678д 16ч 32м
 Селекција Медицинска Група број 3
 Мисија Мир EO-3 / Мир EO-4 (Сојуз TM-6 / Сојуз TM-7), Мир EO-15 / Мир EO-16 / Мир EO-17 (Сојуз TM-18 / Сојуз TM-20)
 1 претходно или сегашно.

Валериј Полјаков (роден на 27 април 1942) е руски космонаут, кој се специјализирал за долги вселенски патувања.

Во текот на 1970-тите, станувајќи лекар, вршел проучувања од областа на вселенската медицина напоредно со обуката за космонаути. Неговиот прв лет до вселенската сстаница „Мир“ бил во 1988 година, трел 240 дена, а во 1994 година траел рекордни 437 дена.