Валериј Леонтјев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валериј Леонтјев
Valery Leontiev at Laima Rendez Vous Jurmala 2017 (2) (cropped).jpg
Основни податоци
Родено имеВалериј Јаковлевич Ленотјев
Роден(а)19 март 1949

Country flag Коми, Русија (денес Русија)
Жанр(ови)поп, класична музика
Занимање/њаПејач
Години на активност1972 - денес
Мрежно местоleontiev.ru

Валериј Леонтјев (руски: Валерий Яковлевич Леонтьев; роден на 19 март 1949 година) е советски и руски поп пејач, чија популарност достигна својот врв во раните 1980-ти. Тој е насловен како една народна Уметник на Русија во 1996 година. Тој е познат како еден од најистакнатите уметници на руската музика. Во текот на својата кариера многу-децении, тој има снимено повеќе од 30 албуми од кои многу се продадени во милионски тиражи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]