Прејди на содржината

Валериј Гергиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гергиев на гала 2010 Time 100 Гала

Валериј Абисалович Гергиев (руски: Вале́рий Абиса́лович Ге́ргиев; осетски: Гергиты Абисалы фырт Валери; роден на 2 мај 1953 година) — руски диригент и пијанист, директор на опера. Тој е генерален директор и уметнички директор на Мариинскиот театар, главен диригент на Минхенската филхармонија и уметнички директор на Фестивалот на бели ноќи во Санкт Петербург[1].

Биографија[уреди | уреди извор]

Гергиев е роден во Москва. Тој е син на Тамара Тимофеевна (Татаркановна) Лагкуева и Абисал Заурбекович Гергиев, двајцата од осетинско потекло.

Тој и неговите браќа и сестри се израснати во Владикавказ во Северна Осетија во Кавказ. Првите пијано часови ги имал во средно училиште пред да продолжи да студира на Конзерваториум во Ленинград од 1972 до 1977 година.

Неговиот главен учител по диригент бил Илја Мусин, еден од најголемите диригенти во руската музичка историја. Неговата сестра Лариса е пијанистка и директорка на академијата на пејачи на Мариински.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 1978 година Гергиев станал асистент-диригент во операта Киров, сега Мариинска опера, под Јуриј Темирканов, каде што го имал своето деби како диригент на Војна и мир од Сергеј Прокофјев.

Тој бил главен диригент на Ерменската филхармонија од 1981 до 1985 година - годината кога го имал своето деби во Обединетото Кралство, заедно со пијанистот Евгениј Кисин и виолинистите Максим Венгеров и Вадим Репин на Личфилд фестивал.

Гергиев во Брисел во 2007 година

Во 1991 година Гергиев за прв пат диригирал во Западна Европа во Баварската државна опера во изведбата на операта на Модест Мусоргски Борис Годунов' во Минхен. Истата година, тој го направи своето американско деби, изведувајќи ја „Војна и мир“ со Операта во Сан Франциско. Оттогаш, тој диригира и оперски и оркестарски репертоар низ светот. Учествува и на бројни музички фестивали, меѓу кои и „Бели ноќи“ во Санкт Петербург.

Тој стана главен диригент и уметнички директор на Мариински во 1988 година, а генерален директор, назначен од руската влада, во 1996 година. Покрај неговата уметничка работа со Мариински, Гергиев работел и на собирање средства за проекти како што е неодамна изградената Мариински сала со 1100 седишта.

Од 1995 до 2008 година, Гергиев бил главен диригент на Филхармонијата на Ротердам. Во 1997 година стана главен гостин-диригент на Метрополитен опера во Њујорк (град). Неговиот договор таму траел до сезоната 2007-2008, а неговите премиери вклучуваа нова верзија на Мусоргски Борис Годунов, ревидирана и реоркестрирана од Игор Букетоф на начин верен на намерите на Мусоргски (за разлика од ревизијата Римски-Корсаков која најчесто се користел многу години до 1960-тите или 1970-тите). Во 2002 година, тоа било прикажано во една сцена во филмот „Руска арка“, во режија на Александар Сокуров и снимен во Музејот Ермитаж во Санкт Петербург, Русија.

Во 1998 година, Гергиев диригирал со Оркестарот на американските руски млади уметници на Младинската Олимпијада во Москва.

Во 2003 година, тој го иницирал и диригирал во театарот Мариински првиот комплетен циклус на Вагнер Прстенот на Нибелунзите што ќе биде поставен во Русија за над 90 години. Дизајнот и концептот на продукцијата одразуваат многу аспекти на осетиската култура. Гергиев ја спровел оваа продукција во Кардиф во 2006 година во Милениумскиот центар во Велс, во Коста Меса, Калифорнија во октомври 2006 година во Центарот за изведувачки уметности во округот Оринџ, а во јули 2007 година во Центарот Линколн, Њујорк (град) до големо признание и целосно распродадени куќи.

Во 1988 година, Гергиев за прв пат диригира во Лондонскиот симфониски оркестар. Во неговиот следен настап со ЛСО во 2004 година, тој ги диригира седумте симфонии на Сергеј Прокофјев.

Неговиот прв официјален концерт како главен диригент на ЛСО бил на 23 јануари 2007 година; првично бил закажан за 13 јануари, но бил одложен поради болеста на Гергиев.

Во јуни 2011 година, Гергиев се приклучил на Меѓународниот натпревар „Чајковски“ и вовел реформи во организацијата.

Од 2015 година Гергиев е главен диригент на Минхенската филхармонија.

Во март 2016 година Гергиев диригирал со Виенската филхармонија на турнеја во Јужна Америка. Програмата ги вклучувала Чајковски со Симфонијата Манфред во Б-мол и предиграта на Вагнер од „Парсифал“ вообичаено изведена заедно со „Музика од Велики петок“ од истата опера. Настапите се одржале во две последователни вечери во престижната сала Сала Саун Пауло - домот на Државниот симфониски оркестар на Саун Пауло. Последниот концерт вклучувал сингл настап со Виенската филхармонија во Богота, Колумбија.

На 5 мај 2016 година, Гергиев се натпреварувал во Римскиот театар во Палмира на концертен настан наречен „Молејќи се за Палмира – Музиката ги оживува античките урнатини“. Тој бил посветен на жртвите кои загинале при ослободувањето на Палмира од ИСИС

Реквиемски концерт на Валериј Гергиев во Цхинвали, 21 август 2008 година

Во април 2007 година Гергиев бил еден од осумте диригенти на британските оркестри кои го поддржале 10-годишниот манифест за класична музика, „Градење на извонредност: оркестри за 21 век“, за да го зголеми присуството на класичната музика во ОК, вклучително и давање бесплатен влез на сите британски ученици на концерт на класична музика.

По масакрот во училиштето во Беслан во 2004 година, Гергиев апелирал на телевизија на смиреност и против одмазда. Тој диригирал концерти во комеморација на жртвите од масакрот.

За време на војната во Јужна Осетија, Гергиев, кој и самиот има делумно осетиско потекло, ја обвинил грузиската влада за масакрирање на етничка Осетија, предизвикувајќи конфликт со Русија.

Гергиев е еден од најголемите светски диригенти во историјата на диригентската професија од 20 век, пијанист, музичар, реформатор и неверојатен музички и творечки толкувач на најзначајните музички партитури во светската музичка историја[2],[3],[4],[5],[6].

Снимки[уреди | уреди извор]

Гергиев се фокусирал на снимање дела на руските композитори, оперски и симфониски, вклучувајќи ги Михаил Глинка, Пјотр Илич Чајковски, Александар Бородин, Николај Римски-Корсаков, Сергеј Прокофјев, Дмитриј Шостакович, Игор Стравински и Родион Шчедрин. Најголем дел од неговите снимки, на етикетата Филипс, се со оркестарот Киров, но има снимено и со Виенската филхармонија. Неодамнешниот потфат како што се комплетните симфонии на Прокофјев (од концертите во живо од 2004 година) и циклусот Берлиоз, се со Лондонскиот симфониски оркестар.

Гергиев ги има снимено комплетните симфонии на Густав Малер со Лондонскиот симфониски оркестар; сите биле снимени во живо на концерт, издадени на етикетата на London Symphony Orchestra Live и достапни на дигиталните медиуми. Во 2009 година Гергиев и Мариински ја лансираа издавачката куќа Mariinsky Live (која е дистрибуирана од Лондонскиот симфониски оркестар во живо), со првите две снимки со музика од Дмитриј Шостакович.

Gergiev's recording of Prokofiev's Romeo and Juliet with London Symphony Orchestra on LSO Live in 2010 was voted the winner of the Orchestral category and the Disc of the Year for the 2011 BBC Music Magazine Awards.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Балети[уреди | уреди извор]

Албум Оркестар Ознака Дискови Година на издавање
ПРОКОФИЕВ: Ромео и Јулија (целосен балет) Киров Филипс 2 1991 година
ЧАЈКОВСКИ: Заспаната убавица (целосен балет) Киров Филипс 3 1993 година
СТРАВИНСКИ: Огнената птица (L'Oiseau de feu) (целосен балет) Киров Филипс 1 1998 година
ЧАЈКОВСКИ: Оревокршачка (целосен балет) Киров Филипс 1 1998 година
СТРАВИНСКИ: Оредот на пролетта (Le sacre du printemps) (со Песната на екстазата на Скриабин) Киров Филипс 1 2001 година
ЧАЈКОВСКИ: Лебедово езеро (целосен балет) (нагласените точки достапни посебно) Мариински Дека 2 2007 година
ПРОКОФИЕВ: Ромео и Јулија (целосен балет) LSO LSO во живо 2 2010 година
РАВЕЛ: Дафнес и Клое (целосен балет) (со Паване за почината Инфантаe и Boléro) LSO LSO во живо 1 2010 година
МЕЛИКОВ: Легенда на љубовта Симфониски оркестар на радио на Москва Мелодија 2 2015 година

Опери[уреди | уреди извор]

Албум Оркестар Ознака Дискови Година на издавање
МУСОРГСКИ: Хованшчина Киров Филипс 3 1992 година
ЧАЈКОВСКИ: Пикова дама Киров Филипс 3 1993 година
ПРОКОФИЕВ: Војна и мир Киров Филипс 3 1993 година
РИМСКИ-КОРСАКОВ: Садко Киров Филипс 3 1994 година
БОРОДИН: Кнез Игор Киров Филипс 3 1995 година
ПРОКОФИЕВ: Огнениот ангел Киров Филипс 2 1995 година
РИМСКИ-КОРСАКОВ: Слугинката на Псков Киров Филипс 2 1997 година
Верди: Моќта на судбината (оригинална верзија од 1862 година) Киров Филипс 3 1997 година
ГЛИНКА: Руслан и Људмила Киров Филипс 3 1997 година
ПРОКОФИЕВ: Свршеница во манастир Киров Филипс 3 1998 година
ЧАЈКОВСКИ: Мазепа Киров Филипс 3 1998 година
ЧАЈКОВСКИ: Јоланта Киров Филипс 2 1998 година
РИМСКИ-КОРСАКОВ: Легендата за невидливиот град Китеж Киров Филипс 3 1999 година
РИМСКИ-КОРСАКОВ: Невестата на царот Киров Филипс 2 1999 година
РИМСКИ-КОРСАКОВ: Кашчеј Бесмртниот Киров Филипс 1 1999 година
МУСОРГСКИ: Борис Годунов (верзија од 1869 и 1872 година) Киров Филипс 5 1999 година
ПРОКОФИЕВ: Коцкарот Киров Филипс 2 1999 година
ПРОКОФИЕВ: Семјон Котко Киров Филипс 2 2000 година
ПРОКОФИЕВ: Љубовта за три портокали Киров Филипс 2 2001 година
БАРТЕК: Замокот на Синобрад LSO LSO во живо 1 2009 година
ШОСТАКОВИЧ: Носот Мариински Мариински во живо 2 2009 година
СТРАВИНСКИ: Едип рекс (доаѓа со балетот Свадба) Мариински Мариински во живо 1 2010 година
ВАГНЕР: Парсифал Мариински Мариински во живо 4 2010 година
ДОНИЦЕТИ: Лучија ди Ламермур Мариински Мариински во живо 2 2011 година

Оркестарски дела[уреди | уреди извор]

Албум Оркестар Ознака Дискови Година на издавање
БОРОДИН: Симфонии бр. 1 и 2 RPhO Полиграм 1 1991 година
РАХМАНИНОВ: Симфонија бр. 2 Киров Филипс 1 1994 година
ЧАЈКОВСКИ: 1812 Увертира и други Киров Филипс 1 1994 година
СТРАВИНСКИ: „Огнената птица“ – СКРЈАБИН: „Прометеј“ Киров Филипс 1 1998 година
ЧАЈКОВСКИ: Симфонија бр.5 ВПО Филипс 1 1999 година
ЧАЈКОВСКИ: Симфонија бр. 6, „Франческа да Римини“, „Ромео и Јулија“ Киров Филипс 1 2000 година
РИМСКИ-КОРСАКОВ: Шехерезада,

БОРОДИН: Во степите на Средна Азија, БАЛАКИРЕВ: ​​исламеј

Киров Филипс 1 2001 година
СТРАВИНСКИ: „Посветување на пролетта“ – СКРЈАБИН: „Поемата на екстазата“ Киров Филипс 1 2001 година
МУСОРГСКИ: Слики од изложбата ВПО Филипс 1 2002 година
БЕРЛИОЗ: Фантастична симфонија, Смртта на Клеопатра (Сопран: Олга Бородина) ВПО Филипс 1 2003 година
ПРОКОФИЕВ: Скитски апартман, Александар Невски Киров Филипс 1 2003 година
ШОСТАКОВИЧ: Воените симфонии (бр. 4–9)

Секој од нив е достапен посебно

Киров Филипс 5 2005 година
ЧАЈКОВСКИ: Симфонии бр. 4, 5, 6Достапна е секоја одделно ВПО Филипс 3 2005 година
ПРОКОФИЕВ: Завршува симфонии (бр. 1–7) (бр. 4: 1930 + 1947 верзии) Симфониски оркестар во Лондон Филипс 4 2006 година
МАЛЕР: Симфонија бр. 1 Симфониски оркестар во Лондон LSO во живо 1 2008 година
МАЛЕР:Симфонија бр. 3 Симфониски оркестар во Лондон LSO во живо 2 2008 година
МАЛЕР: Симфонија бр. 6 LSO LSO во живо 1 2008 година
МАЛЕР: Симфонија бр. 7 Симфониски оркестар во Лондон LSO во живо 1 2008 година
ЧАЈКОВСКИ: Увертира „1812“, кантата „Москва“, „Марче Славе“, Марш за крунисување, Данска увертира Мариински Мариински во живо 1 2009 година
МАЛЕР: Симфонија бр. 2 и 10 (Адаџо) Симфониски оркестар во Лондон LSO во живо 2 2009 година
ШОСТАКОВИЧ: Симфонии бр. 1 и 15 Мариински Мариински во живо 1 2009 година
МАЛЕР: Симфонија бр. 8 Симфониски оркестар во Лондон LSO во живо 1 2009 година
МАЛЕР: Симфонија бр. 4 Симфониски оркестар во Лондон LSO во живо 1 2010 година
ШОСТАКОВИЧ: Симфонии бр. 2 и 11 Мариински Мариински во живо 1 2010 година
РАХМАНИНОВ: Симфонија бр.2 Симфониски оркестар во Лондон LSO во живо 1 2010 година
Дебиси: Прелудиумво Попладнето на еден фаун, Морето, Игри Симфониски оркестар во Лондон LSO во живо 1 2011 година
МАЛЕР: Симфонија бр. 5 LSO LSO во живо 1 2011 година
МАЛЕР: Симфонија бр. 9 Симфониски оркестар во Лондон LSO во живо 1 2011 година
ШОСТАКОВИЧ: Симфонии бр. 3 и 10 Мариински Мариински во живо 1 2011 година
ШОСТАКОВИЧ: Симфонија бр. 7 „Ленинград“ Мариински Мариински во живо 1 2012 година
ШОСТАКОВИЧ: Симфонија бр. 8 Мариински Мариински во живо 1 2013 година
ШОСТАКОВИЧ: Симфонии бр. 4, 5 и 6 Мариински Мариински во живо 2 2014 година
Берлиоз: Фантастична симфонија, Увертура: Вејверли LSO LSO во живо 1 2014 година

Оркестарски дела со солисти[уреди | уреди извор]

Албум Оркестар Ознака Дискови Година на издавање
ПРОКОФИЕВ: Комплетни концерти за пијано (бр. 1–5) Александар Тораџе Киров Филипс 2 1998 година
РАХМАНИНОВ: Концерт за пијано бр.2, Рапсодија на тема на Паганини Ланг Ланг Мариински ДГ 1 2003 година
ЧАЈКОВСКИ И МИАСКОВСКИ: Концерти за виолина Вадим Репин Мариински Филипс 1 2003 година
Брамс & KORNGOLD: Концерти за виолина Николај Знајдер ВПО RCA црвен печат 1 2009 година
РАХМАНИНОВ: Концерт за пијано бр.3, Рапсодија на тема на Паганини Денис Мацуев Мариински Мариински во живо 1 2010 година
ЧАЈКОВСКИ: Варијација на тема рококо, ПРОКОФИЕВ: Сифонија Концертанте Готје Капусон Мариински Богородица 1 2010 година
Ланг Ланг: Лист, мојот херој на пијано (LISZT: Концерт за пијано бр. 1) Ланг Ланг Виенска филхармонија Сони 1 2011 година
Берлиоз: Харолд во Италија, La Mort de Cléopâtre Антоан Таместит, виола

Карен Каргил, мецосопран

LSO LSO во живо 1 2014 година
РАХМАНИНОВ: Концерт за пијано бр.3 Бехзод Абдураимов Кралскиот Концертгебау Оркестар RCO во живо 1 2020 година

Вокални дела[уреди | уреди извор]

Албум Оркестар Ознака Дискови Година на издавање
Чајковски и Верди Аријас Дмитриј Хворостовски Киров Филипс 1 1990 година
Чајковски и Верди Аријас Галина Горчакова Киров Филипс 1 1996 година
ПРОКОФИЕВ: Кантата „Иван Грозни“. Филхармонија на Ротердам Филипс 1 1998 година
ВЕРДИ: Реквием Киров Филипс 2 2001 година
Руски албум Ана Нетребко Мариински ДГ 1 2006 година
Омаж: Добата на дивата Рене Флеминг Мариински Дека 1 2007 година
Берлиоз: Ромео и Јулија Олга Бородина

Кенет Тарвер

Евгениј Никитин

LSO

Хор LSO

LSO во живо 2 2016 година

Видеа[уреди | уреди извор]

DVD[уреди | уреди извор]

 • Валериј Гергиев во проба и изведба
 • Верди: „La forza del destino“, Оркестар на театарот Мариински, 1998 година.
 • „Валериј Гергиев диригира со Виенската филхармонија во Прокофјев, Шнитке и Стравински“, 2003 година.
 • 60 минути: Дивиот човек на музиката, 2004 година.
 • Прокофјев: „Свршеница во манастир“, опера Киров, 2005 г.
 • Шостакович против Сталин, 2005 година.
 • Римски-Корсаков: Садко, опера Киров, 2006 г.
 • Пучини: „Турандот“, Виенска филхармонија, 2006 година.
 • „Сите Руси – музичко патување“: документарен филм од пет дела низ традицијата и наследството на руската музика.
 • Чајковски: Јуџин Онегин; Дмитриј Хворостовски, Рене Флеминг, Рамон Варгас, Метрополитен опера, 2007 г.
 • "Гергиев го диригира Брамс: Ein Deutsches Requiem" Крингелборн, Квициен, Шведски радио хор, Ротердамска филхармонија, 2008
 • Берлиоз:

VHS[уреди | уреди извор]

 • Чајковски: „Пикова дама“, Дела 1 и 2, опера Киров, 1992 година.
 • Мусоргски: „Борис Годунов“, опера Киров, 1993 година.
 • Чајковски: „Пике Даме“, опера Киров, 1994 година.
 • Мусоргски: „Кованшчина“, оркестар Киров, 1994 година.
 • Прокофјев: „Огнен ангел“, видео полиграм, 1996 година.

Почести и награди[уреди | уреди извор]

руски
 • Орден за заслуги за татковината;
  • Трето одделение (24 април 2003 г.) – за исклучителен придонес во музичката култура
  • IV клас (2 мај 2008) – за исклучителен придонес во развојот на домашната и светската музика и театар, долгогодишна креативна дејност
 • Орден за пријателство (12 април 2000) – за заслуги за државата, долгогодишна плодна работа на полето на културата и уметноста, голем придонес за зајакнување на пријателството и соработката меѓу народите
 • Медал „Во спомен на 300-годишнината од Санкт Петербург“ (2003)
 • Благодарност на претседателот на Руската Федерација (15 јануари 2009 година) - за концертот на оркестарот на театарот Мариински под раководство на Валериј Гергиев за поддршка на жртвите за време на грузиско-осетискиот конфликт
 • Медал „За храбар труд“ (Татарстан) – за плодна соработка со Република Татарстан, активно учество во национални проекти од областа на културата, исклучителен придонес во развојот на домашната и светската музика
 • Херој на трудот на Руската Федерација – за посебни услуги за државата и нејзиниот народ. Новата награда била создадена на 29 март 2013 година, а првпат била доделена на 1 мај 2013 година.

Странски награди

Верски награди

Награди на заедницата
 • Комеморативен златен медал „маслиново гранче со дијаманти“ (Руско-ерменски (словенски) државен универзитет)
Наслови
Награди
 • Државна награда на Руската Федерација во областа на уметноста и литературата во 1993 година (7 декември 1993 година) и 1998 година (4 јуни 1999 година)
 • Награда доделена од претседателот на Руската Федерација во областа на литературата и уметноста во 2001 година (30 јануари 2002 година)
 • Добитник на театарската награда на земјата „Златна маска“ (пет пати од 1996 до 2000 година)
 • Добитник на театарската награда на Санкт Петербург „Златен софит“ (четири пати; 1997, 1998, 2000 и 2003 година)
 • Руската оперска награда „Каста дива“ за најдобра претстава – „Парсифал“ (1998)
 • Добитник на уметничката награда Царское Село (1999)
 • Награда Шостакович (Фондација Јуриј Башмет, 1997)
 • Кралската шведска академија за музика Поларна музичка награда (2005)
 • Добитник на наградата Херберт фон Карајан (Баден-Баден, 2006 година)
 • Лауреат на Фондацијата за американско-руска културна соработка (2006)
 • Поларна музичка награда (заедно со Лед Цепелин) (2006)
 • Награда DaCapo KlassiK - Диригент на годината (2014).

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Валерий Гергиев
 2. „Валерий Гергиев“. Архивирано од изворникот на 2022-03-14. Посетено на 2022-02-26.
 3. Валерий Гергиев
 4. Валерий Гергиев
 5. „Валерий Гергиев“. Архивирано од изворникот на 2022-02-26. Посетено на 2022-02-26.
 6. „Валерий Гергиев“. Архивирано од изворникот на 2022-02-26. Посетено на 2022-02-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]