Валентин Могадам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Валентин Могадам (роден 1952 година) е феминистичка научничка, социолог, активистка и авторка, чија работа се фокусира на жените во развој, глобализацијата, феминистичките мрежи и вработувањето на жените на Блискиот Исток.[1]

Предавала и вршела истражувања на различни високообразовни институции, неодамна како професор по социологија и директор за меѓународни работи на универзитетот Североисток.[2] Претходно ја извршувала позицијата директор на Програмата за студии на жени на Универзитетот Пурдју, каде што била и професор по социологија. Пред тоа назначување, Могадам работела во Организацијата за образование, наука и култура на Обединетите нации како началник за родова еднаквост и развој.[3]

Нејзината најнова публикација, Глобализирање на жените: Транснационални феминистички мрежи, ја испитува глобализацијата како родов процес и внимателно разгледува Транснационални феминистички мрежи (ТФН).[4] Во нејзиниот предговор, пишува Могадам, „„ глобализацијата-од горе “предизвика„ глобализација-од-долу “, произведувајќи динамично и транснационално женско движење кое се соочува со неолибералниот капитализам и патријархалниот фундаментализам“.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Валентин Могадам е родена во асирско семејство[5] во Техеран, Иран во „урбано, елитно семејство“ [6] во 1952 година. По своето средно образование во меѓународно училиште, таа ги поминала своите први две години како работна сила вработена во најголемиот дневен весник, Кајхан. Следејќи го времето во весникот, Могадам предавала англиски јазик во Школата за јазик на Царското воено воздухопловство. По овие првични работни искуства, Валентин Могадам, со поддршка на нејзините родители, побарала колеџ образование на запад.

Образование[уреди | уреди извор]

Валентин Могадам најпрво студирала на Универзитетот во Ватерло ( Онтарио, Канада), каде што „се приклучила на иранското студентско движење и станала левичарски активист“.[6] Како додипломски студии, таа завршила историја и политички науки и дипломирала во 1978 година. Могадам магистрирала (1983) и докторирала (1986) по социологија на Американскиот универзитет во Вашингтон [7]

Кариера[уреди | уреди извор]

Како гостин-асистент професор на Катедрата за социологија на Универзитетот во Њујорк, од 1985 до 1988 година, д-р Могадам предавала неколку курсеви за социологија, жени и развој. Следната година, под Пемброк центарот за настава и истражување на жени на Универзитетот Браун, Могадам завршила истражување како постдокторски соработник. Во есента 1989 година, таа исто така предавала како гостин-асистент професор на Програмата за студии на Блискиот Исток на Универзитетот Рутгерс. Како гостин-предавач есента 1990 година и гостин-виш предавач есента 1992 година, Могадам предавала на Универзитетот во Хелсинки.[7] Потоа, од 1990 до 1995 година, таа завршила истражување во Хелсинки, Финска на Институтот WIDER на Универзитетот на Обединетите нации како постара истражувачка и координаторка на програмата за истражување на жените и развојот.[8] Од мај 2004 година до декември 2006 година, Могадам работела во Париз, Франција како началничка на Одделот за родова еднаквост и развој во секторот за социјални и човечки услуги на УНЕСКО. Во јануари 2007 година, Могадам била назначена за директорка на Програмата за студии на жени на Колеџот за либерални уметности на Универзитетот Пурдју, каде што е исто така професорка на Одделот за социологија.[3] Неодамна, таа прифати позиција да стане професор по социологија и директор на Одделот за меѓународни работи на универзитетот Североисток.

Членства и достигнувања[уреди | уреди извор]

Могадам е член на различни професионални и феминистички организации. Таа припаѓа на Американската асоцијација за социологија и Меѓународната асоцијација за социологија и работи во нејзиниот извршен комитет.[9] Во март 1995 година, таа била член на делегацијата на Универзитетот на Обединетите нации на Светскиот самит за социјален развој во Копенхаген. Подоцна истата година, во септември, таа исто така учествувала на Четвртата светска конференција за жени во Пекинг.[8] Таа исто така помогнала во формирањето на Палестинскиот центар за истражување и документација на жените, сместен во Рамала. Нејзината книга Модернизирање на жените: Пол и социјални промени на Блискиот Исток била препознаена како извонредна академска книга за академската година од 1993 до 1994 година.[7]

Истражување, влијание и идеологија[уреди | уреди извор]

Во моментов, областите на истражување на Валентин Могадам вклучуваат „глобализација, транснационални феминистички мрежи, граѓанско општество и државјанство и вработување на жени на Блискиот Исток“.[8] Нејзините искуства растејќи во Иран влијаеле на нејзините политички ставови, кои станаа повеќе дефинирани во нејзиното универзитетско образование. Иранската револуција од 1979 година и континуираната исламизација во Иран по револуцијата остави отпечаток во идеологијата на Могадам. Оваа ситуација во Иран и ситуацијата со иранските жени што резултираа го предизвикаа нејзиниот интерес за родова политика. По доделувањето на нејзиниот д-р, Могадам го сврте вниманието на жените во развој и нејзината идентификација како феминистка се зајакна. Денес, глобалните проблеми што најмногу ја загрижуваат Могадам се „негативните ефекти од економската глобализација, милитаризмот“ и борбата за „правата на жените насекаде, особено во Иран, Ирак и Авганистан“.[6]

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

 • Могадам, Валентин. Глобализирање на жените: Транснационални феминистички мрежи. Балтимор: Press University of Johns Hopkins, 2005 г.
 • Могадам, Валентин. Политика на идентитет и жени: Културни повторни тврдења и феминизам во меѓународна перспектива. Болдер: Вествју Прес, 1994 година.
 • Могадам, Валентин. Модернизирање на жените: Пол и социјални промени на Блискиот Исток. Болдер: Л. Ринер, 1993 година.
 • Могадам, Валентин. Womenените, работата и економските реформи на Блискиот Исток и Северна Африка. Болдер: Lynne Rienner Publishers, 1998.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „An assessment of Trump's Syria pullback: a misstep or a credibility calamity?“.
 2. „Valentine M. Moghadam“. Northeastern University. Архивирано од изворникот на 2013-01-19. Посетено на 2013-02-21.
 3. 3,0 3,1 Purdue News Service (January 5, 2007). „Purdue Notebook: Appointments and promotions“. Purdue University. Посетено на 2008-06-16.
 4. Moghadam, Valentine (2005). Globalizing Women: Transnational Feminist Networks. Baltimore: Johns Hopkins University Press.
 5. http://www.zindamagazine.com/html/archives/2005/11.12.05/index_sat.php
 6. 6,0 6,1 6,2 Moghadam, Valentine. E-mail correspondence with Caroline Holcombe. March 26, 2007.
 7. 7,0 7,1 7,2 "Curriculum Vitae: Valentine M. Moghadam." Illinois State University. http://wsarch.ucr.edu/archive/bios/moghadam.htm
 8. 8,0 8,1 8,2 Moghadam, Valentine. E-mail correspondence with Caroline Holcombe. March 23, 2007.
 9. International Sociological Association. "Members of the Executive Committee: Valentine Moghadam." http://www.isa-sociology.org/cv/cv_valentine_moghadam.htm.[мртва врска]
 10. Directory: College of Liberal Arts