Валентина Вецали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

{{Инфокутија Мечувалец | name = Валентина Вецали | image = Vezzali sign.jpg | image_size = 250 | caption = | fullname = | nickname = | country = | formercountry = | birth_date = 14 февруари 1974 (1974-02-14) (воз. 43 г.) | birth_place = Јези | death_date = | death_place = | residence = | training = | weapon = | hand = | height = 164 см | weight = 53 кг | natlteam = | natlcoach = | club = | headcoach = | assistcoach = | formercoach = | retired = | fieranking = | domesticranking= | medaltemplates =

|- bgcolor="#eeeeee" align=center ! colspan="3" | Women's fencer

|- bgcolor="#eeeeee" class="adr" align=center ! colspan="3" | Натпреварувач за  Италија

|- bgcolor="#eeeeee" align=center ! colspan="3" | Мечување во женска конкуренција {{МедалНатпревар|[[Мечување на Олимписките игри|Олимпијади}}

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || Сиднеј 2000 || Флорет

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || Атина 2004 || Флорет {{МедалЗлато| Пекинг 2008 | [[Мечување на Летните олимписки игри 2008 - Флорет (жени)|Флорет}}

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || Атланта 1996 || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || Сиднеј 2000 || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white |bgcolor=silver| Сребро || Атланта 1996 || Флорет {{МедалБронза| Пекинг 2008 | [[Мечување на Летните олимписки игри 2008 - Флорет (жени, екипно)|Флорет (екипно)}} {{МедалНатпревар|[[Светско првенство во мечување|Светско првенство}}

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 1999 Сеул || Флорет

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2001 Ним || Флорет

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2003 Хавана || Флорет

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2005 Лајпциг || Флорет

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2007 Санкт Петербург || Флорет

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2011 Катанија || Флорет

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 1995 Хаг || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 1997 Кејптаун || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 1998 Шо де Фон || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2001 Ним || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2004 Њујорк || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2009 Анталија || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2010 Париз || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white |bgcolor=silver| Сребро || 1994 Атина || Флорет

|- align=center bgcolor=white |bgcolor=silver| Сребро || 2006 Торино || Флорет

|- align=center bgcolor=white |bgcolor=silver| Сребро || 1994 Атина || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white |bgcolor=silver| Сребро || 2006 Торино || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white |bgcolor=silver| Сребро || 2011 Катанија || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white |bgcolor="#cc9966"| Бронза || 1995 Хаг || Флорет

|- align=center bgcolor=white |bgcolor="#cc9966"| Бронза || 1998 Шо де Фон || Флорет

|- align=center bgcolor=white |bgcolor=silver| Сребро || 2010 Париз || Флорет {{МедалНатпревар|[[Европско првенство во мечување|Европско првенство}}

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 1998 Пловдив || Флорет

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 1999 Болцано || Флорет

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2001 Кобленц || Флорет

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2009 Пловдив || Флорет

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2010 Лајпциг || Флорет

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 1999 Болцано || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2001 Кобленц || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2009 Пловдив || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2010 Лајпциг || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white valign=middle |bgcolor=gold| Злато || 2011 Шефилд || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white |bgcolor=silver| Сребро || 2003 Бурж || Флорет

|- align=center bgcolor=white |bgcolor=silver| Сребро || 2007 Гент || Флорет

|- align=center bgcolor=white |bgcolor=silver| Сребро || 2011 Шефилд || Флорет

|- align=center bgcolor=white |bgcolor=silver| Сребро || 2003 Бурж || Флорет (екипно)

|- align=center bgcolor=white |bgcolor=silver| Сребро || 2003 Линц || Флорет

|- align=center bgcolor=white |bgcolor=silver| Сребро || 1998 Пловдив || Флорет (екипно) |} }}

Марија Валентина Вецали (итал. Maria Valentina Vezzali), (р. 14 февруари 1974 во Јези) е италијанска мечувалка со освоени пет златни олимписки медали во дисциплината флорет. Вецали била првиот мечувалец во историјата кој освоил три златни медали за поединечен флорет на три последователни олимпијади - Сиднеј 2000, Атина 2004 и Пекинг 2008.

Освоила и златни медали на Светското првенство во мечување, пет на поединечни натпревари (1999, 2001, 2003, 2005, 2007) и уште пет на екипни натпревари (1995, 1997, 1998, 2001, 2004), а покрај тоа освоила и четири сребрени медали (две поединечни, 1994 и 2006, и две со италијанската репрезентација, во истите години) како и два бронзени медала (поединечно, 1995 и 1998).

На Европските првенства освоила пет златни медали (поединечно: 1998, 1999, 2001; екипно: 1999, 2001), три сребрени медали (поединечно: 2003, 2007; екипно: 2007), два бронзени медала (поединечно: 1993; екипно: 1998).

Во 2006 Вецали ја издала својата автобиографија насловена како „Со откриено лице“ (A volto scoperto), во соработка со Катерина Лукети.

Омажена е за италијанскиот фудбалер Доменико Џуљано и има еден син.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]