Прејди на содржината

Валенки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Руски валенки

Валенки (руски: ва́ленки) се традиционални руски зимски обувки, во суштина чизми од филц: името валенок буквално значи „направено со филц“. Валенки се изработени од филц од волна. Тие не се отпорни на вода и често се носат со галоши за да се задржи водата надвор и да се заштитат чевлите од оштетувањр. Валенки некогаш биле чевли по избор на многу Руси, но во првата половина на 20 век изгубиле најголем дел од својата привлечност во градовите, поради нивната поврзаност со рустикалниот фустан.

Опис[уреди | уреди извор]

Валенки - топли филцувани високи чизми направени од исушена волна од овца; тие обично се тврди по својата форма, но постојат меки типови кои се направени за соодветна обувка.

Валенки се еден вид традиционална руска обувка што обично се носи за одење по сув снег кога времето е мрзно. Валенки најбргу се трошат од долниот дел и многу често се обложуваат со кожа или друг издржлив материјал за да се спречи ова, па затоа често се носат со галоши. Исто така, за да се заштитат од навлажнување - тие користат гумен ѓон, а тука се и валенките со лепење и обликувани стапала. Традиционално, валенките доаѓаат во кафеава, црна, сива и бела боја, но последните неколку години, потрошувачите можат да ги нарачаат овие чизми во различни бои (црвена, сина, виолетова, зелена, жолта, портокалова).

Валенки се вклучени во стандардот за снабдување офицери и редовите на внатрешната воена служба на руската армија со топла облека и опрема.[1]

Руски војник на скии облечен во валенки чизми

Валенки произлегуваат од традиционалните чизми со филц, носени од номадите од Големата степа (вклучувајќи ја и Јужна Русија), чија историја се враќа повеќе од 1500 години.

Сепак, како што се претпоставува, чизмите се појавиле на почетокот на 18 век. Валенки станале широко распространета само во првата половина на 19 век, кога тие започнале да се произведуваат со индустриски методи. Пред ова, тие биле прилично скапи и само богатите луѓе можеле да си дозволат да ги имаат. Зголемената сложеност на потребите, растечкото влијание на урбаните обичаи кон селото предизвикали промена на копачки со чевли со филц, а со тоа и широк развој на полното производство.

Валенки станале помалку популарен во урбаниот живот во последните децении, бидејќи зимите во Централна Русија се претворија во повеќе меки и кашести, и како резултат, полесните и водоотпорни обувки постепено ја освоија популарноста и ги заменија валенки. Валенки се поврзани со традиционален рустикален стил на облека; во градовите обично ги носат мали деца или ги носи еден и сите во силен мраз, кога другите чевли не штитат од студ.

Пред револуцијата, производството на валенки било концентрирано во областа Семенов во покраината Нижни Новгород, во областа Кинешма во Костромската област и во Кукмор во покраината Казан. Во 1900 година, современите фабрики за полнење џекбути на Русија произвеле 1,4 милиони парови валенки во износ од 2,1 милиони рубли.[2] Во 1900 година, еден пар валенки чинел 1,5 рубли, во 1912 година - 2 рубли, на крајот на 1916 година шпекулативната цена достигнала до 12-18 рубли за пар.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Russian Federation Government Resolution of 17 July 1995 N 720 "On Approval of the glove providing law for enforcement officers of the Russian Federation and norms of supply of glove property for commanding and enlisted personnel of the Interior of the Russian Federation, with the special title of the internal service
  2. Statistical Yearbook for 1912, ed. V. Sharago, St. Petersburg, 1912.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Бекеси, Ласло (2006) Војна на Сталин: Советски униформи и милитарија 1941-45 . Ремсбери: Пресот КраудISBN 1-86126-822-X
  • Залога, Стивен Ј. (1989) Црвената армија на Големата патриотска војна, 1941-45 . Лондон: ОсприISBN 0-85045-939-7

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Felt boot factory in Belarus - Smilovichi Felting Factory“. Yahoo! News. Посетено на 2013-10-19.