Валендорф (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валендорф
Место во Шкопау
Црквата во Валендорф
Црквата во Валендорф
Грб на Валендорф
Валендорф (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Валендорф (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Шкопау
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 87 м
Население 793  (31 декември 2008)
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06254
Повик. бр. 034639
Местоположба на место Валендорф во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°21′31″N 12°4′47″E / 51.35861° СГШ; 12.07972° ИГД / 51.35861; 12.07972Координати: 51°21′31″N 12°4′47″E / 51.35861° СГШ; 12.07972° ИГД / 51.35861; 12.07972

Валендорф — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 31 декември 2009, е дел од општината Шкопау.