Валделакалзада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валделакалзада
Амблем на Валделакалзада
Амблем
Држава Шпанија
Автономна заедница Екстремадура
Покраина Бадахоз
Општина Валделакалзада
Површина
 • Вкупна 32 km2 (12 sq mi)
Надм. вис. 186 m (610 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 2.700
 • Густина 84,4/km2 (2,190/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Валделакалзада — општина сместена во покраината Бадахоз, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2005 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 2.700 жители.