Валверде де Бургилјос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валверде де Бургилјос
Амблем на Валверде де Бургилјос
Амблем
Валверде де Бургилјос is located in Шпанија
Валверде де Бургилјос
Валверде де Бургилјос
Местоположба во Шпанија
Координати: 38°19′38″N 6°32′10″W / 38.32722° СГШ; 6.53611° ЗГД / 38.32722; -6.53611
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахоз
ОкругРио Бодион
Управа
 • ГрадоначалникФранческо Домингуез Хара
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000409000000409 м
Население (2009)
 • Вкупно322
 • Густина17/км2 (40/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Мреж. местоМатична страница

Валверде де Бургилјосопштина сместена во покраината Бадахоз, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2005 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 326 жители.