Валбона Атанасковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валбона Атанасковска - Бона
Роден 15 ноември 1973
Тирана,  Албанија
Националност Македонка
Занимање сликарка

Валбона Атанасковска - Бона (родена на 15 ноември 1973 во Тирана, Албанија) — македонска и германска сликарка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Атанасковска е родена во Тирана, Албанија на 15 ноември 1973 година во семејство на Македонци,[1] каде завршила средно уметничко училиште, а потоа Факултет за ликовна уметност во Скопје каде дипломирала во 1997 година.[2] Изложувала двапати во Прилеп, а и во повеќе градови во Македонија, во Албанија, Германија. Живее и твори во Берлин, Гарманија каде и членува во Берлинското здружение на ликовни уметници.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ИНТЕРВЈУ ВАЛБОНА АТАНАСКОВСКА - ВО СКОПЈЕ ТРЕБА ДА СЕ ИНВЕСТИРА ПОВЕЌЕ ВО ИДНИНАТА. Архивирано од изворникот на 2014-09-05. Посетено на 2017-06-08.
  2. ART-BOX-BONA

Надворешни врски[уреди | уреди извор]