Валбек (Мансфелд-Зидхарц)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валбек
Градски дел во Хетштет
Валбек (Мансфелд-Зидхарц) is located in Германија
Валбек (Мансфелд-Зидхарц)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Хетштет
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 214 м
Население 882  (31 декември 2009)
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06333
Повик. бр. 03476
Координати 51°40′N 11°28′E / 51.667° N; 11.467° E / 51.667; 11.467Координати: 51°40′N 11°28′E / 51.667° N; 11.467° E / 51.667; 11.467

Валбек — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2009, е дел од градот Хетштет.