Валас и Громит: Големата завера на зајаците

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Валас и Громит: Големата завера на зајаците
( Wallace and Gromit – The Curse of the Were - Rabbit)“
403px-Velika povrtna zavjera.jpg
Режисер Стив Бокс
Продуцент Клер Џенингс
Питер Лорд
Ник Парк
Сценарист Ник Парк
Настапуваат Питер Селис
Хелена Бонам Картер
Ралф Финес
Николас Смит
Питер Кеј
Жанр анимација, комедија
Музика Џулијан Нот
Дистрибутер DreamWorks Distribution
Премиера 7 октомври 2005  САД
Времетраење 85 мин.
Држава  САД
Јазик англиски
Буџет $30,000,000

Валас и Громит: Големата завера на зајаците (англиски: Wallace and Gromit – The Curse of the Were - Rabbit) е анимиранкомедија филм од 2005 год. Филмот е награден со Оскар за најдобар анимиран филм.

Приказна[уреди | уреди извор]

Во градот во кој живеат Валас и Громит се одржува најголемиот настан на годината: Годишен натпревар за најголема градина. Сите се трудат да ги заштитат своите плодови од зајаците, а во тоа им помага и организацијата Анти Песто кои се предводени од Валас и Громит, кои имаат проблем: не знаат каде со заробените зајаци. Измислената машина за перење на мозокот, Валас одлучува да ја примени за зајаците, како би можел да ги пушти надвор во природата без желба да уништуваат зеленчук. Но, нешто ќе тргне на криво...