Валас Соуза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Валас Соуза Силва (португалски: Walace Souza Silva, 4 април 1995), или едноставно Валас, е бразилски професионален фудбалер кој игра како дефанзивен играч од средниот ред за Хановер 96 .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Гремио[уреди | уреди извор]

Роден е во Салвадор, Бразил. Валас ја започнал својата младинска кариера со Академијата за аматери Симош Филхо Футебол Клуб. Додека играл во купот, тој бил забележан од еден од набљудувачите на Аваи Футебол Клуб и потоа се приклучил на клубот следната година. Сепак, тој наскоро бил позајмен на тимот под-23 на Еспорте Клубе Бахиа истата година. Во 2013, Валас се приклучи на тимот под 18 години на Гремио .[1]

Хамбургер С.В.[уреди | уреди извор]

Хановер 96[уреди | уреди извор]

Во јуни 2018 година, Валас им се придружил на Хановер 96 на четиригодишниот договор до 2022 година. Надоместокот за трансфер на Хамбургер СВ беше проценет на 6 милиони евра, со 10% од надоместокот за поранешниот клуб Гремио.[2][3]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Во јуни 2016 година, Валас бил повикан од Дунга на високиот меѓународен тим за 2016 Копа Америка, како замена за Луиз Густаво (кој го напушти тимот поради лични причини).[4] Тој се појави еднаш на турнирот, во победата од 7: 1 против Хаити .[5]

Во следниот месец, Валас бил повикан на бразилскиот тим под 23 години на Летните олимписки игри 2016. Тој дошол како замена за Фред, чиј клуб ФК Шахтјор Донецк одбил да го ослободи за турнирот.[6] Тој настапувал четири пати на турнирот,[5] со негова страна како победник.[7]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Од натпреварите одиграни до 26 јуни 2018 година
Клуб Сезона Национална лига Државна лига Куп Континентал Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Гремио 2014 [5] Серија А 19 0 0 0 1 0 - 20 0
2015 [5] 34 0 8 0 8 0 - 50 0
2016 година [5] 24 1 8 3 9 0 4 1 45 5
Вкупно 77 1 16 3 18 0 4 1 115 5
Хамбургер С.В. 2016-17 [5] Бундеслига 9 1 - 2 0 - 11 1
2017-18 [5] 18 1 - 1 0 - 19 1
Вкупно 27 2 - 3 0 - 30 2
Хановер 96 2018-19 Бундеслига 0 0 - 0 0 - 0 0
Вкупно 0 0 - 0 0 - 0 0
вкупно во кариера 103 3 16 3 21 0 4 1 144 7

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Da Bahia ao Maracanã: Walace deixa "bico" de Carnaval e conquista Felipão [From Bahia to Maracanã: Walace leaves "beak" of Carnival and conquest Felipão]“ (португалски). Globo Esporte. 9 September 2014. Посетено на 14 February 2018.
  2. „Walace-Wechsel zu 96 fix - Vertrag bis 2022“. NDR (германски). 26 June 2018. Посетено на 29 August 2018.
  3. „Wallace swaps Hamburg for Hannover“. Xinhua. 27 June 2018. Посетено на 29 August 2018.
  4. „The Olympians: Meet new Brazil star Walace“. Goal. 18 July 2016. Посетено на 14 February 2018.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 „Walace statistics“. Soccerway.
  6. „Renato Augusto and Walace join Brazil for Olympic games“. Goal. 15 July 2016. Посетено на 14 February 2018.
  7. „Hamburg sign Brazil international Walace from Gremio“. Bundesliga. 31 January 2017. Посетено на 14 February 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]