Валамара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валамара
Mali i Valamarës
Valea Mari
Ohrid Maja e Valamarës.jpg
Валамара гледана од Охридското Езеро.
Највисока точка
Надм. вис.2.373 м
Истакнатост1.526 м
Координати40°47′41″N 20°28′00″E / 40.79472° СГШ; 20.46667° ИГД / 40.79472; 20.46667Координати: 40°47′41″N 20°28′00″E / 40.79472° СГШ; 20.46667° ИГД / 40.79472; 20.46667
Географија
МестоГоричка и Елбасанска област, Албанија

Валамара (албански: Mali i Valamarës; влашки: Valea Mari) — планина во Горичката и Елбасанската област, југоисточна Албанија.[1] Дел е од поголема низа планини кои се протегаат од север-североисток кон југ-југозапад, помеѓу долините на Шкумба на север и Девол на југ. Оваа планина е меѓу планините со најголема топографска истакнатост во Европа.[2]

Највисоките делови изобилуваат со остатоци од глацијација во минатото, кога циковидните езера и вдлабнатини биле покриени со ледници.[3] Денес на Валамара има барем осум леднички езера.[4] Од источниот крај извираат неколку реки, меѓу кои е Шкумба, трета по должина во земјата.[5][6] Западниот и јужниот раб се одводнуваат од Девол, кој издлабил стрмна клисура меѓу планините.

Главниот срт е доста сиромашен со дрва, додека пак пониските делови се шумовити, и тука живее кафеавата мечка.[7] Ледничките езера се во јужниот дел.

Најблиски населени места[уреди | уреди извор]

Поважни врвови[уреди | уреди извор]

  • Валамара (Maja e Valamarës, 2.373 м)
  • Топчест Камен (Maja e Gurit të Topit, 2.120 м)
  • Лењска Планина (Mali i Lenies, 2.012 м)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Maja e Valamares, Albania“. Peakbagger.com. (англиски)
  2. „EUROPE ULTRA-PROMINENCES“. peaklist.org.
  3. Mevlan Kabos (1991). „Malet midis luginës së Shkumbinit dhe luginës së Devollit“. Gjeografia fizike e Shqipërisë (изд. Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë.). Tirana. стр. 253.
  4. „The vascular flora of the Valamara mountain range (SE Albania), with three new records for the Albanian flora“ (PDF). researchgate.net. стр. 1–17.
  5. Perikli Qiriazi. „Shkumbini“. Gjeografia Fizike e Shqipërisë. Tirana: Shtëpia Botuese e Librit Universitar. стр. 103. ISBN 99927-0-397-0.
  6. Mevlan Kabos (1990). Gjeografia fizike e Shqipërisë (изд. Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë.). Tirana. стр. 237.
  7. „Brown Bear Conservation Action Plan for the Prespa Lakes' Watershed“. researchgate.net. стр. 26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]