Вакцина против тетанус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вакцина против тетанус
Tetanus vaccination is often administered via combination DPT vaccines
Опис на вакцината
Целна болестТетанус
ВидТоксоид
Клинички податоци
MedlinePlusa682198
Licence dataUS Daily Med:врска
Начин на издавање
  • US: само
  • EU: Rx-only [1]
Назнака
CAS-број93384-51-1
ATC кодJ07AM01
 НОк (што е ова?)  (провери)

Вакцина против тетанус, исто така позната како тетанус токсоид (TT), е токсоид вакцина која се користи во превенција на тетанус.[2] За време на детството, се препорачуваат пет дози, а шестата се дава во адолесценцијата.[2]

По три дози, скоро сите првично се имуни,[2] но се препорачуваат дополнителни дози на секои десет години за одржување на имунитетот.[3] Дополнителна доза треба да се даде во рок од 48 часа од повредата кај луѓе имунизирани пред повеќе од 5 години.[4] Кај луѓе со високоризични повреди и кои не се целосно имунизирани, може да биде препорачан и тетанус антитоксин.[2]

Потврда дека бремените жени се целосно имунизирани за време на секоја бременост може да превенира тетанус кај мајката и неонатален тетанус.[2][5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.ema.europa.eu/documents/psusa/diphtheria/tetanus-vaccines-adsorbed-diphtheria-vaccines-adsorbed-list-nationally-authorised-medicinal-products/00001128/202005_en.pdf Предлошка:Bare URL PDF
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 World Health Organization (February 2017). „Tetanus vaccines: WHO position paper – February 2017“. Weekly Epidemiological Record. 92 (6): 53–76. hdl:10665/254583. PMID 28185446. Краток опис (PDF).
  3. Hamborsky J, Kroger A, Wolfe S, уред. (2015). „Chapter 21: Tetanus“. Epidemiology and Prevention of Vaccine-Preventable Diseases (13. изд.). Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Архивирано од изворникот 2017-04-13. Оваа статија содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.
  4. „Puncture wounds: First aid“. Mayo Clinic. Feb 4, 2015. Архивирано од изворникот 8 December 2015. Посетено на 6 December 2015.
  5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име cdctdap.
  6. Havers FP, Moro PL, Hunter P, Hariri S, Bernstein H (January 2020). „Use of Tetanus Toxoid, Reduced Diphtheria Toxoid, and Acellular Pertussis Vaccines: Updated Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices - United States, 2019“ (PDF). MMWR Morb. Mortal. Wkly. Rep. 69 (3): 77–83. doi:10.15585/mmwr.mm6903a5. PMC 7367039. PMID 31971933. Оваа статија содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.