Прејди на содржината

Вакдејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Вакдески јазик)
Вакдејски јазик
Wakde, Mo
Застапен воИндонезија
ПодрачјеПапуа
Говорници550  (2005)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3wkd

Вакдејскиот, или познат како моански, е австронезиски јазик кој се зборува во Индонезија, на островот Нова Гвинеја, поточно на островот Вакде. Јазикот е дел од подгрупага на сармски јазици од групата на западноокеански јазици.[1]

  1. Вакдејски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]