Ваињоде (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Ваињоде
Vaiņodes novads
Општина
Vaiņodes novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеВаињоде
Управа
 • ГрадоначалникВисвалдис Јансонс
Површина
 • Вкупна307,3[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно2,976[2]
Мреж. местоwww.vainode.lv

Ваињоде (латвиски: Vaiņodes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]