Ваикунта

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ваикунтха)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ваикунтха (место ослободено од сите тескоби на материјалното постоење) е врховниот рај и се наоѓа на врвот на универзумот, над сите планетарни системи во хиндуизмот.