Ваикато (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ваикато
Waikato
Waikato river 750px.jpg
Waikato River passing through Hamilton
Земја New Zealand
Слив
Главен извор ез. Таупо
Устие Порт Ваикато
0 м
Гол. на сливот 13.701 км2 до Мерсер[1]
Физички особености
Должина 425 км

Ваикато (маорски: Waikato) — најдолга река во Нов Зеланд чија должина изнесува 425 км. Истекува од езерото Таупо, на Северниот Остров, ги создава водопадите Хука и тече кон северозапад, влевајќи се во Тасмановото Море.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Environment“. Environment Waikato. http://www.ew.govt.nz/Environmental-information/. посет. 28 мај 2010 г. 

Icon river tributary L.svg Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!