Вазна Киѓи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоплити на Киѓи вазна

Вазната Киѓи (италијански: Chigi) е керамички сад кој е најдобар пример за протокоринтскиот стил, карактеристичен за грчките сликани вазни кој се јавува кон крајот на 7 век п.н.е. Киѓи вазната е откриена во 1881 година во етрурска гробница во близина на Чезена, а денес се наоѓа во Националниот етрурски музеј во Рим. Датира од 650/640 година п. н. е. На Киѓи вазна се прикажани јасни форми на фигури, соединети со декорации. Во редови се прикажани митолошки сцени (Парисовата пресуда), потоа сцени од секојдневниот живот (лов) и борби, кои се прикажани во главната композиција.

На вазната се прикажани и детали, како војници кои се наоружуваат или војници кои се придружуваат на војска.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]