Вадакила (криптид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Вадакила чудовиште)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вадакила чудовиште
Tyrannosaurus silhouette.svg
Видкриптид
Подвид"Жив диносаурус"
Подрачје Индија
Живеалиштеџунгли

Чудовиштето Вадакила (англиски: Vadakilla Monster) е криптид кој наводно живее во околината на селото Вафаре Вади во Махараштра во Индија[1].

Опис на вадакила чудовиште[уреди | уреди извор]

Во креационизмот[уреди | уреди извор]

Според зборовите на креационистите чудовиштето Вадакила е еден од доказите за постоење на живи диносауруси. Тие го опишуваат како суштество кое наликува на тероподски диносаурус. Ова суштество може како змеј да исфрла огин од устата[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]