Вада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вада (река) - река на планината Смрдеш, тече кон Струмичкото Поле, западно од селото Вељуса и северозападно од Струмица. Вади е збор на античките Македонци што значи вода. Во Полог наводнување се вика „вади“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]