Вага (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вага
Местоположба
Физички особености
УстиеСеверна Двина
Должина575 км
Особености на сливот

Вага е река во Вологодската и Архангелската област во Русија[1].

Реката Вага е наголема лева притока на реката Северна Двина долга 575 км, со слив од 44.800 км². Просечниот годишен проток на вода изнесува 384 м3/с. За време на висок водостој пловна е до Вељска. Заледена е од почетокот на ноември до крајот на април. Позната е по сплаварството. Поголеми населени места на реката се Вељск и Шенкурск.

Наводи[уреди | уреди извор]