Вага (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вага
Vaga River.jpg
ЗемјаРусија
Слив
Главен изворВологодска област, Архангелска област
УстиеСеверна Двина
Сливна повр.44.800 км²
Физички особености
Должина575 км
ДВР [ru]03020300212103000028162
Вага (река) на Ризницата

Вага е река во Вологодската и Архангелската област во Русија[1].

Реката Вага е наголема лева притока на реката Северна Двина долга 575 км, со слив од 44.800 км². Просечниот годишен проток на вода изнесува 384 м3/с. За време на висок водостој пловна е до Вељска. Заледена е од почетокот на ноември до крајот на април. Позната е по сплаварството. Поголеми населени места на реката се Вељск и Шенкурск.

Наводи[уреди | уреди извор]