ВИП (филм од 1963)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„ВИП“ (англиски: The V.I.P.s) — филм на режисерот Ентони Есквит (Anthony Asquith) од 1963 година, снимен по сценариото на Теренс Ретиген (Terence Rattigan). Главните улоги ги играат: Елизабет Тејлор (Elizabeth Taylor), Ричард Бартон (Richard Burton), Меги Смит (Maggie Smith), Род Тејлор (Rod Taylor), Луј Журдан (Louis Jourdan), Елза Мартинели (Elsa Martinelli), Орсон Велс (Orson Welles), Денис Прајс (Dennis Price) и Маргарет Радерфорд (Margaret Rutherford) која за својата улога ја освоила наградата „Оскар“.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Дејствието на филмот се одвива на лондонскиот аеродром, каде поради маглата и лошите временски услови, една група богати патници е присилена да ја мине ноќта во аеродромскиот хотел...

Наводи[уреди | уреди извор]