ВИВА

Од Википедија — слободната енциклопедија
VIVA
Седиште1540 Бродвеј, Њујорк, Њујорк, САД
17-29 Hawley Crescent, Камден Таун, Лондон, Велика Британија
Клучни личностиДејвид Лин (претседател, CEO)
Тиаго Воркман (заменик претседател)[1]
ДејностРадиодифузија
Матично
претпријатие
Viacom

Вива — приватна германска телевизија со седиште во Келн, Германија . Основана е во 1993 година како конкурент на МТВ, маркетинг водач во тоа време.Од првиот германски музички канал добива голема популарност на целната популација.

21 март 1995 година вториот канал (ВИВА два) бил пуштен во употреба, и била прикажана музика на помалку познати и независни автори. 1 јануари 2002 година каналот е преименуван и програмата е наменета за помладите генерации . Оваа промена доведела до пад на рејтингот на каналите за постарите генерации и ја намалила можноста за непознати групи да ја покажат својата музика.

Од 1995 година била Формирана е церемонија за доделување музички награди.

Постојат и швајцарски, полски и унгарски верзии на каналот.

Каналот престанал да емитува на 31 декември 2018 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tiago Worcman e Federico Cuervo assumem novas posições na Viacom“. Converge Comunicações (португалски). 9 август 2017. Архивирано од изворникот на 22 октомври 2017. Посетено на 19 октомври 2017.