Б’ндерички Езера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Б’ндеричките Езера.

Б’ндеричките Езера или Б’ндеришки Езера ― голема група езера во планината Пирин, Пиринскиот дел на Македонија, Бугарија. Тие се наоѓаат во б’ндеричката долина и го означуваат почетокот на реката Б’ндерица. Има 17 езера во сите, но само 5 имаат имиња. Тие се леднички езера создадени на гранитна основа со вкупна површина од 126,7 декари. Температурата на водата во јули е од 10 до 12°С.

Езера[уреди | уреди извор]

Жабешкото Езерото.
Највисокиот врв на Пирин, Вихрен, виден од Долгото Езеро.

* Долгото Езеро (41°44′08″N 23°25′34″E / 41.73556° СГШ; 23.42611° ИГД / 41.73556; 23.42611) се наоѓа на 2.310 м и се нарекува Горно Б’ндеричко Езеро. Долга е 450 метри и широка 150 метри и има површина од 45,5 декари. Максималната длабочина е 10 м, а волуменот на вода е 177.000 m³.

  • Рибното Б’ндеричко Езеро (41°44′18″N 23°24′55″E / 41.73833° СГШ; 23.41528° ИГД / 41.73833; 23.41528) се наоѓа на 2.190 метри. Во езерото има изобилство риби и оттука потекнува неговото име. Со својата површина од 65 декари (384x230 м) езерото е најголемо во долината. Неговата длабочина е 12,2 м. Јужно од езерото, реката се спушта по стрмна падина што го дели од Долгото Езеро, а на север има мал полуостров со борови грмушки.
  • Муратовото Езеро (41°44′45″N 23°24′22″E / 41.74583° СГШ; 23.40611° ИГД / 41.74583; 23.40611), познато и како езерото Џунипер се наоѓа под Муратовиот Врв во мал цирк. Околу него има три мали езера. Неговата надморска височина е 2.230 м и има површина од 12,3 декари. Езерото е длабоко само 3,2 м, а количината на вода е 22.700 м³. Пред езерото се наоѓа врвот Тодорка.
Поглед на езерото Окото.
  • Окото (41°45′05″N 23°24′54″E / 41.75139° СГШ; 23.41500° ИГД / 41.75139; 23.41500) е мало езеро кое се наоѓа над прибежиштето Вихрен, најниско во групата (2.062 м). Неговото име се должи на неговата заоблен облик и сјајна површина. Тоа е толку мало што може да се види само на патеката на оддалеченост од 100 м. Неговата површина е 2,6 декари, длабочината е 5,4 м и количината на вода 6.600 м³.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Цитати
  1. Енциклопедия „Пирински край“, том I. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1995. стр. 127. ISBN 954-90006-1-3.
Книги
  • Душков, Д., Г.Петрушев и Т.Ковачки, Пирин пътеводител, Софија 1988 година, стр. 80, 82, 83.
  • Мичев, Николай; Михайлов, Цветко; Вапцаров, Иван; Кираджиев, Светлин (1980). Географски речник на България [Географски речник на Бугарија] (бугарски). Софија: Наука и култура. стр. 88.