Б’лгарово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Б’лгарово
Българово
град
Градското собрание на Б’лгарово
Градското собрание на Б’лгарово
Б’лгарово is located in Бугарија
Б’лгарово
Б’лгарово
Местоположба на Б’лгарово во Бугарија
Координати: 42°37′12.37″N 27°18′21.19″E / 42.6201028° СГШ; 27.3058861° ИГД / 42.6201028; 27.3058861Координати: 42°37′12.37″N 27°18′21.19″E / 42.6201028° СГШ; 27.3058861° ИГД / 42.6201028; 27.3058861
ЗемјаБугарија
ОбластБургас
ОпштинаБургас
Управа
 • ГрадоначалникЈордан Јорданов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна52,035 км2 (20,091 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007200000072 м
Население (2022)
 • Вкупно1,943
 • Густина37/км2 (97/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код8110
Повик. бр.+359 05915

Б’лгарово (бугарски: Българово) — град во Југоисточна Бугарија, припаѓа на општината Бургас во Бургаската Област. Има население од околу 1.943 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на 21 км северозападно од областниот центар Бургас, 6 км северно од Камено, 16 км југоисточно од Ајтос и 365 км од главниот град Софија. Градот исто така се наоѓа на околу еден километар северно од автопатот Тракија.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на османлиското владеење, населбата имала грчко говорно население и се викала Урум Еникјој. За време на Руско-турската војна во зимата на 1877-1878 година, поголемиот дел од населението било масакрирано со повлекување на башибозучките и черкеските банди.[2][3] Подоцна населбата почнала да ја населуваат Бугари - главно бегалци од Одринска и Беломорска Тракија, кои овде се населиле по Балканските војни во периодот 1912-1913 година. Во 1934 година селото било преименувано во Б’лгарово а во 1974 година добило статус на град.

Јавни институции[уреди | уреди извор]

  • Тракиско друштво „Јани Попов“;
  • Народно читалиште „Согласност 1905“;
  • ОУ „Васил Левски“;
  • Црквата „Свети Атанасиј“, прогласена за споменик на културата во 1979 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. „Освобождаване на Бургас“. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 2022-08-22. Занемарен непознатиот параметар |accsess_date= (help); Занемарен непознатиот параметар |web_adres= (help)
  3. Иван Карайотов, Стоян Райчевски, Митко Иванов: История на Бургас. От древността до средата на ХХ век, Печат Тафпринт ООД, Пловдив, 2011, ISBN 978-954-92689-1-1, стр. 135 – 138