Бјорн Гранат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бјорн Гранат

 Бјорн Госта Тригве Гранат (5 април 1946–5 февруари 2017 година) бил шведски глумец кој се појавил во над 100 филмови и телевизиски емисии.

Гранат е роден во Оргрите, Гетеборг, Шведска. Тој глумел во широк спектар на улоги од комични до драматични. Тој бил активен како глумец и режисер во Кралскиот драмски театар во Стокхолм помеѓу 1987-2007 година. Пред да почине, тој требал да го игра Бакингем во продукцијата на Ричард III во Кралскиот драмски театар. Тоа бил оживување на популарната продукција во која тој се појавил во текот на 2014 година.

Гранат бил во брак со Ен-Маргрет Фиргард, а парот имал две деца.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]