Бухолц (шума)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бухолц
Buchholz
Buchholz (Forstgutsbezirk) in SE.svg
Местоположба на Бухолц во округот Зегеберг,
светло црвената е општинската заедница Лецен
Слободна област
Местоположба: Зегебершка шума
Покраина: Шлезвиг-Холштајн
Округ: Зегеберг
Општ. заедница: Лецен
Површина: 40,92 км²
Население: ненаселена (само услужни градби)
Поштенски број: 23812
Повикувачки број: 04320
Администрација: услужби градби
Шумски округ Бухолц
23812 Гласхите

Шумскиот округ Бухолц — една од двете слободни области во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн (другата е Саксонската Шума).

Географија[уреди | уреди извор]

Бухолц зафаќа површина од околу 41 км², сместен на околу осум километри западно од Бад Зегеберг на покраинскиот пат Б206 кон Бад Брамштет.

Во шумскиот округ, кој е сместен во Зегебершката Шума, не постојат станбени градби, туку само услужни градби на шумската администрација.

Слободната област припаѓа на општинската заедница Лецен во округот Зегеберг.

Населените делови на шумскиот округ Бухолц припаѓаат како ексклави на општините Барк, Хартенхолм, Хајдмилен и на градот Валштет.[1]

Површина[уреди | уреди извор]

Областа се состои од 95% шума, три проценти земјоделска површина, 1,4 проценти отпаѓа на патишта и друг. На југ поминува покранскиот пат Б206 низ шумата. Покрај него, низ областа поминуваат и два окружни патишта.[2]:

Површина
31 декември 2004
Хектари Проценти
Шума 3882 94,9
Земјоделска површина 122 3,0
Голети 23 0,6
Патишта 59 1,4
Станбени градби 1 0,02
Претпријатија 0 0,00
Водотеци 2 0,1
Без употреба 3 0,1
Вкупно 4092 100,0

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општините и слободната област Бухолц во округот Зегеберг

Шумскиот округ се граничи со следниве општини, започнувајќи со Хазенмор и движејќи се надесно:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 53°56′N 10°06′E / 53.933°N 10.100°E / 53.933; 10.100