Бухолц (кај Штатхаген)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бухолц
Бухолц погледнат од горе
Бухолц погледнат од горе
Бухолц is located in Германија
Бухолц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Ајлзен
Градоначалник Хартмут Краузе (независен)
Основни податоци
Површина 1,76 км2
Надм. височина 133 м
Население 761 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 432 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31710
Повик. бр. 05751
Портал www.buchholz-schaumburg.info/
Местоположба на Бухолц во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°13′34″N 9°7′25″E / 52.22611° N; 9.12361° E / 52.22611; 9.12361Координати: 52°13′34″N 9°7′25″E / 52.22611° N; 9.12361° E / 52.22611; 9.12361

Бухолц (службено познат како Бухолц (кај Штатхаген); германски: Buchholz (bei Stadthagen)) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во Природниот парк „Висорамнини Везер Шаумбург-Хамелн“ помеѓу Минден и Хамелн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]