Бухолц (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бухолц
Место во Нордхаузен
Селската црква во Бухолц
Селската црква во Бухолц
Бухолц (Тирингија) is located in Германија
Бухолц (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Нордхаузен
Основни податоци
Површина 2,62 км2
Надм. височина 320 м
Население 214  (31 декември 2017)
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99762
Повик. бр. 03631
Координати 51°31′0″N 10°52′0″E / 51.51667° N; 10.86667° E / 51.51667; 10.86667Координати: 51°31′0″N 10°52′0″E / 51.51667° N; 10.86667° E / 51.51667; 10.86667

Бухолц (германски: Buchholz) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 6 јули 2018 година претставува дел од градот Нордхаузен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бухолц се наоѓа на покраинскиот пат 1037, кој доаѓа од Штолберг. Северно се наоѓа поранешната општина Хермансакер.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]