Бухолц (Лауенбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бухолц
Buchholz Dorfstrasse 13.jpg
Грб на Бухолц
Бухолц (Лауенбург) is located in Германија
Бухолц (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Волфганг Пагел
Основни податоци
Површина 2,93 км2
Надм. височина 23 м
Население 241 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23911
Повик. бр. 04541
Портал www.amt-
lauenburgische-
seen.de
Местоположба на Бухолц во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°43′N 10°45′E / 53.717° N; 10.750° E / 53.717; 10.750Координати: 53°43′N 10°45′E / 53.717° N; 10.750° E / 53.717; 10.750

Бухолц (германски: Buchholz) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)