Бухолц (Дитмаршен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бухолц
Грб на Бухолц
Бухолц (Дитмаршен) is located in Германија
Бухолц (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бург-Санкт Дитмаршен
Основни податоци
Површина 14,56 км2
Надм. височина 34 м
Население 998 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25712
Повик. бр. 04825
Местоположба на Бухолц во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 53°59′17″N 9°13′29″E / 53.98806° N; 9.22472° E / 53.98806; 9.22472Координати: 53°59′17″N 9°13′29″E / 53.98806° N; 9.22472° E / 53.98806; 9.22472

Бухолц (германски: Buchholz) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)