Бухолц (Алер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бухолц
Улица во Бухолц
Улица во Бухолц
Грб на Бухолц
Бухолц is located in Германија
Бухолц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Општ. заед. Швармштет
Месни единици 2
Градоначалник Томас Климан
Основни податоци
Површина 27,7 км2
Надм. височина 29 м
Население 2.159 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HK
Пошт. бр. 29690
Повик. бр. 0 50 71
Портал www.buchholz-aller.de
Местоположба на Бухолц во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Координати 52°40′0″N 9°41′0″E / 52.66667° N; 9.68333° E / 52.66667; 9.68333Координати: 52°40′0″N 9°41′0″E / 52.66667° N; 9.68333° E / 52.66667; 9.68333

Бухолц (германски: Buchholz) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Низ општината поминува автопатот А7 и сојузниот пат Б214. На северниот дел тече реката Алер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Бухолц припаѓа и местото Марклендорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]