Бухберг (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бухберг
Место во Ганцлин
Црква во Гневсдорф
Црква во Гневсдорф
Грб на Бухберг
Бухберг (Мекленбург) is located in Германија
Бухберг (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Општина Ганцлин
Основни податоци
Површина 46,36 км2
Надм. височина 95 м
Население 494  (31 декември 2012)
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19395
Повик. бр. 038737
Портал www.amtplau.de
Координати 53°23′N 12°12′E / 53.383° СГШ; 12.200° ИГД / 53.383; 12.200Координати: 53°23′N 12°12′E / 53.383° СГШ; 12.200° ИГД / 53.383; 12.200

Бухберг (германски: Buchberg) — поранешна општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 25 мај 2014 година е дел од општината Ганцлин.