Буфон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Red Bastard, модерен изведувач на буфон

Буфон (англиски по потекло од француски: „farceur“, „comique“, „jester“) е современ француски театарски термин, кој бил повторно измислен во раните 1960-ти од Жак Лекок во Париз за да опише специфичен стил на изведба што има главен фокус во уметноста на исмејувањето.[1] Од овој збор се појавил англискиот збор buffoon.

Етимологија и рана историја[уреди | уреди извор]

Зборот буфон доаѓа од латински глагол: латински: buffare, да се издува (т.е. да ги наполни образите со воздух); зборот „Бафо“ го користеле во театарот во антички Рим оние кои се појавиле на сцената со кренати образи; кога добивале удари, тие создавале голема врева, предизвикувајќи смеење на публиката.[2] Употребата на зборот буфон потекнува од францускиот јазик и влегол во англискиот театарски јазик преку работата на Жак Лекок и неговото педагошко истражување во перформансните пристапи на комедијата, што го натерал да создаде динамични вежби во училницата кои истражувале елементи на бурлеска, комедија деларте, фарса., бесилка хумор, пародија, сатира, лапстик, итн. 

Филип Голие, современик на ЛеКок, го објаснува буфонот во неговата книга Мачител.

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

Во американската ТВ серија Корпи, главниот лик е оставен од познатото училиште Буфон во Париз. Има сцени кои го прикажуваат на час во училиштето на предавања по француски јазик.

Актерот Саша Барон Коен бил инспириран од комедијата на Буфон откако дознал за концептот во неговите 20-ти години од Филип Голие, познатиот учител кловн.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ramanathan, Lavanya (1 June 2011). „Clowning with the audience“. The Washington Post.
  2. p.780 Encyclopædia Britannica; or A Dictionary of Arts, Sciences, and Miscellaneous Literature, Volume 4 Archibald Constable and Company, 1823
  3. "For Actor-Activist Sacha Baron Cohen, Being Called A 'Bouffon' Is A Good Thing". NPR. Retrieved 24 March 2021