Бутштет (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бутштет (германски: Buttstädt) — општинска заедница во округот Земерда, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Бутштет.

Општинската заедница Бутштет се состои од следниве општини:

  1. Бутштет
  2. Елерслебен
  3. Еслебен-Тојтлебен
  4. Гросбрембах
  5. Гутмансхаузен
  6. Хардислебен
  7. Клајнбрембах
  8. Манштет
  9. Олберслебен
  10. Рудерсдорф

Координати: 51°07′01″ N; 11°25′01″ E / 51.117° СГШ; 11.417° ИГД / 51.117; 11.417