Бурчин Терзиоглу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бурчин Терзиоглу
Роден(а)март 9 1980 (1980-03-09) (40 г.)
Истанбул, Турција
ЗанимањеАктерка
Активен2012–денес
СопружникМурат Јилдирим (в. 2008; раз. 2014)
Вонб. другарИлкер Калели (2015–денес)
Мреж. местоhttp://www.burcinterzioglu.com/

Бурчин Терзиоглу (9 март 1980) е турска актерка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Tерзиоглу почнала да глуми на возраст од пет години како дете, се појавува во неколку филмови и телевизиски серии од 1980-те. Таа подоцна студирала  во центарот на уметност Муџат Гезен.

Терзиоглу беше во брак со ѕвездата Мурат Јилдирим од 2008 година до 2014 година. Таа со нејзиниот сегашен парнер Илкер Калели  глумеше во серијата Појраз Карајел од 2015 година.

Наводи[уреди | уреди извор]