Бурни времиња (тв серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бурни времиња
Бурни времиња - плакат.jpg
Напишана одЃокшун Имрак
Режирана одЗејнеп Ѓунеј Тан
УлогиЕркан Петекаја
Ajџа Бингол
Вилма Елес
Џилдиз Џагри Атиксој
Арас Булут
Зејнеп Фарах Абдлухам
Земја на потеклоТурција
Првичен јазиктурски
Бр. на епизоди120
Продукција
Продуцент(и)Ајше Дурмаз
МестоположбаИстанбул
КинематографијаD Yapım
КамераМултикамера
Времетраење90 минути
Прикажување
Првична мрежаСител (2012)се уште
Сликов формат480i (SDTV)
Звучен форматстерео

„Бурни времиња“ (турски: Öyle bır geçer zaman kı ) е турска драмска телевизиска серија. Сценариото романго напишал турскиот писател Имрак

Приказна[1][уреди | уреди извор]

Приказната започнува во шеесеттите години. Малиот Осман ја раскажува приказната за неговиот татко Али (капетан на голем брод). Тој на долгите пловидби се заљубил во згодна холандинка, Каролин, и тие на морето ја започнале својата љубовна приказна. Додека пак него го чека неговата сопруга Џемиле со своите четири деца: Берин, Мете, Ајлин и најмалиот син Осман. Али ги поминувал своите ноќи во големи и страшни бури. Кога тој се враќа, со себе го донесува немирот на страшната бура. Истовремено ќе се пресели и неговата љубовница Каролин во Истанбул, па тие ќе ја започнат одново нивната љубовна приказна. Тој од својата куќа ги брка Џемиле и неговите деца. Нови сплетки се случуваат и понатаму во приказната за семејство на господинот Али.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец/глумица Улога Опис на улогата
Еркан Петекаја Али Капетанот на бродот, женет за Џемиле. Има 4 деца.
Ајџа Бингол Џемиле Нежна четириесет годишна жена.Таа е жената на Али.
Вилма Елес Каролин Убава и паметна 30 годишна жена.Таа е љубовницата на Али.
Јилдиз Џагри Атикшој Берин Најстарата ќерка на Али.Вљубена во Ахмет
Булут Арас Мете Бунтовен средношколец.Син на Али.
Фарах Зејнеп Абдлухам Ајлин Помалата ќерка на Али.Вљубена во Сонер.
Емир Берке Зипинџи Осман Најмалото синче на Али и Џемиле.
Мерал Чентикаја Хасифе Мајка на Али и на Кемал.
Толга Гулеч Ахмет Дечко на Берин,познат како бунтовник.
Мете Хорозоглу Сонер Брат на Мурат,стопанственик и љубовник на Ајлин.

}}

  1. „TIME GOES BY - ÖYLE BİR GEÇER ZAMAN Kİ“. sales.kanald.com.tr (англиски). Архивирано од изворникот на 2017-03-01. Посетено на 2017-09-26.