Буриловска Река

Координати: 41°48′40″N 22°04′39″E / 41.81111° СГШ; 22.07750° ИГД / 41.81111; 22.07750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Буриловска Река
Мустафинска Река
Реката низ селото Мустафино
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Свети Николе
СелаБуриловци, Мустафино
Физички особености
Извор 
 • местосо спој на Мечкуевска и Ранченска Река
Устие 
 • место
Светиниколска Река кај Кадрифаково
 • координати
41°48′40″N 22°04′39″E / 41.81111° СГШ; 22.07750° ИГД / 41.81111; 22.07750
Особености на сливот
ТечениеСветиниколска РекаБрегалницаВардарЕгејско Море

Буриловска Река (понекогаш наречена Мустафинска Река[1]) — река во источниот дел на Македонија, лева притока на Светиниколска Река во Овче Поле.

Особености[уреди | уреди извор]

Реката настанува со спојување на Мечкуевска и Ранченска Река. Во текот на летниот период наполно пресушува.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Дневен ред 56-та седница на Советот на Општина Свети Николе“ (PDF). Општина Свети Николе. Посетено на 14 април 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]