Буржеско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буржеско Езеро
Lac du Bourget
Поглед од висините на Вивје-ди-Лак
ПодрачјеСавоја, Франција
Координати45°44′N 5°52′E / 45.733° СГШ; 5.867° ИГД / 45.733; 5.867Координати: 45°44′N 5°52′E / 45.733° СГШ; 5.867° ИГД / 45.733; 5.867
Видледничко
Главни приливиЛес, Тије, Сироз
Главни истециКанал де Савиер, Рона
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
560 km2 (220 ми) км2
Сливни земјиФранција
Најг. должина18 kм (11 ми) км
Најг. ширина3.5 kм (2.2 ми) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
44,5 km2 (17,2 ми) км2
Прос. длабочина85 м (279 ст) м
Најг. длабочина145 м (476 ст) м
Зафатнина3,600×10^6 m3 (2,900,000 acre•ft) км3
Проточност8 години
Надм. височина231.5 м (760 ст) м
Населени местаЕкс-ле-Бен
Ле Бурже-ди-Лак
Бризон-Сент-Иносан
Conjux
Неважечки статус
Службен назив: Лак ди Бурже - Маре де Шотањ
Прогласено:2 февруари 2003
Број1268[1]

Буржеско Езеро (француски: Lac du Bourget )[2]езеро во француската провинција Савоја и се наоѓа северно од планините Шартр. Езерото има вкупна површина од 44,5 km2, што го прави најголемото и, згора на тоа, најдлабокото природно езеро во земјата (освен францускиот дел на Женевското Езеро, кое има површина од 234 km2). Долго е 18 км, просечната ширина му е околу 3,5 км, а најголемата длабочина му е 145 м. Реката Лејс [3] е единствената река што се влева во езерото. Водата тече од езерото преку каналот Де Савиер [4] и се влева во реката Рона.

Најважниот град на неговите брегови е Екс-ле-Бен,[5] додека Шамбери,[6] кој е главен град на покраината, се наоѓа на околу 10 километри јужно.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името на езерото се поврзува со името на градот Ле Бурже-ди-Лак[7] [8] кој се наоѓа на јужниот брег. Името го добило како Lacus de Burgeto во 1313 година, а неговото име Ле Бурже доаѓа од истоимениот замок, кој од средината на 13 век до крајот на следниот век станал главна резиденција на савојските грофови.Во претходниот период, езерото се нарекувало Lac de Châtillon (Ripa laci de Castellione во 12 век), не по името на замокот туку по замокот како зграда (Castelione) и истоимениот имот.[9]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Езерото е посебно споменато во донацијата на савојскиот гроф Амеде III дадена во 1125 година за основање на цистерциската опатија Откомб.[10]

Се поврзува и со поетот Алфонс де Ламартин[11] кое го вдахновило да ја напише антологиската романтична песна Le lac (македонски: Езеро) од збирката Поетски медитации (Les Méditations poétiques, 1820 година).

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Lac du Bourget - Marais de Chautagne“. Информациски центар за рамсарски места. Посетено на 25 април 2018.
 2. „Lac du Bourget“ [Lac du Bourget]. proleksis.lzmk.hr/ (hrvatski). Посетено на 2020-06-12.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „Leysse“ [Leysse]. books.google.ba/ (engleski). Посетено на 2020-06-12.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „Kanal Savieres“ [Kanal Savieres]. bateaucanal.com/ (hrvatski). Посетено на 2020-06-12.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. „Aix-les-Bains“ [Aix-les-Bains]. britannica.com/ (engleski). Посетено на 2020-06-12.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „Chambery“ [Chambery]. britannica.com/ (engleski). Посетено на 2020-06-12.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. „Le Bourget-du-Lac“ [Le Bourget-du-Lac]. lebourgetdulac.fr/ (engleski). Посетено на 2020-06-12.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. „Le Bourget-du-Lac“ [Le Bourget-du-Lac]. lebourgetdulac.fr/ (engleski). Посетено на 2020-06-12.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)[мртва врска]
 9. „Vlastelinstvo“ [Vlastelinstvo]. enciklopedija.hr/ (hrvatski). Посетено на 2020-06-12.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. „Hautecombe opatija“ [Hautecombe opatija]. enciklopedija.hr/ (engleski). Архивирано од изворникот на 13. lipnja 2020. Посетено на 2020-06-12. Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help)CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. „Alphonse de Lamartine“ [Alphonse de Lamartine]. enciklopedija.hr/ (hrvatski). Посетено на 2020-06-12.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)