Прејди на содржината

Буре (единица за површина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буре во шведски музеј.

Буре ( дански : tønde land, [1] норвешки : tønneland, [2] шведски : tunnland, [3] фински : tynnyrinala ) е скандинавска единица на површина . Зборот може да потекнува од областа на полињата што може да се сее со буре жито семе. [1] Акрот е еквивалентна англосаксонска единица. Бидејќи големините на бурињата варираат во зависност од земјата, така и единицата за површина. Едно буре може да се приближи до половина хектар .

Од историски причини волуменот на некои буре единици е приближно двојно поголем од волуменот на другите; волумените во општа употреба се движат приближно од 100 до 200 литри (22 до 44 мм гал; 26 до 53 американски галии). Во многу врски терминот барабан се користи речиси наизменично со буре.

Во земјите[уреди | уреди извор]

Данска[уреди | уреди извор]

Во Данска, tønde се користел како официјална единица на областа до воведувањето на метричкиот систем во 1907 година [1] Тонде бил поделен на 8 скалила . [4] Едно скепе било поделено на 4 фјердингкар и фјердинкар на 3 албуми .

Норвешка[уреди | уреди извор]

Тонеленд бил поделен на 4 mål . Во денешно време, еден mål одговара на 1.000 квадратни метри во секојдневниот говор.

Шведска[уреди | уреди извор]

Единицата за површина била официјално испитана и стандардизирана во 1630-тите, и била поставена на 14.000 шведски квадрати, односно 56.000 шведски квадратни стапки. Една тунела била поделена на 56 канланди, 32 капланди, 6 скапланди или 2 лопсланди . [5]

Финска[уреди | уреди извор]

Во Финска се користеле шведските единици кои биле официјално дефинирани во 1630-тите, но со фински имиња: една tynnyrinala ( tunnland ) што одговара на 32 kapanala ( kappland ) или 2 panninala ( lopsland ).

Во модерните единици[уреди | уреди извор]

 • Данска земја: 5,516.2 square metres (1.3631 acres)
 • Норвешка тонска земја: 3,939 square metres (0.973 acres)
 • Шведски туни: 4,936.38 square metres (1.21981 acres)
 • Финска tynnyrinala: 4,936.38 square metres (1.21981 acres)

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Норвешки мерни единици
 • Дански мерни единици
 • Шведски мерни единици
 • Фински мерни единици

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „tønde“. Gyldendal - Den Store Danske.
 2. „tønne – arealenhet“. Store Norske Leksikon. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2016-02-27.
 3. „tunnland“. Nationalencyklopedin AB.
 4. Rejnholdt Kristensen, Evald (1920). Danmark Og Det Danske Folk. A.H. Anderson. стр. 471.
 5. „kappland“. Nationalencyklopedin AB.

https://dbpedia.org/page/Barrel_(unit) Предлошка:Systems of measurement