Бургилјос дел Керо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бургилјос дел Керо
Амблем на Бургилјос дел Керо
Амблем
Земја Шпанија
Автономна заедница Екстремадура
Покраина Бадахоз
Површина
 • Вкупна 188 km2 (73 sq mi)
Надм. вис. 419 m (1,375 ft)
Население (2006)
 • Вкупно 3.143
 • Густина 16,72/km2 (4,330/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Бургилјос дел Керо е општина која се наоѓа во провинција Бадахоз, во автономната покраина Екстремадура .