Прејди на содржината

Бургвербен

Координати: 51°13′N 11°59′E / 51.217° СГШ; 11.983° ИГД / 51.217; 11.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бургвербен
Дел во Вајсенфелс
Црквата во Бургвербен
Црквата во Бургвербен
Црквата во Бургвербен
Грб на Бургвербен
Бургвербен во рамките на Германија
Бургвербен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Вајсенфелс
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 135 м
Население 1.023  (31 декември 2009)
 - Густина 256 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06667
Повик. бр. 03443
Портал www.burgwerben.de
Координати 51°13′N 11°59′E / 51.217° СГШ; 11.983° ИГД / 51.217; 11.983

Бургвербен (германски: Burgwerben) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010 е дел од градот Вајсенфелс.