Бургаска синагога

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бургаска синагога
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
ПрипадностЈудаизам
Архитектонски опис
Архитектонски типсинагога
Завршен1950

Бургаската синагога (турски:?) е еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Била изградена околу 1950 година.