Бургаска синагога

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бургаска синагога
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Религија Јудаизам
Архитектонски опис
Тип синагога
Завршено 1950
Карактеристики

Бургаската синагога (турски:?) е еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Била изградена околу 1950 година.