Бура (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бура
ЗемјаМакедонија
Слив
Главен изворМанговица, Македонија Македонија
610 м (извор), 203 м (устие)
УстиеБрегалница, Македонија Македонија
Сливна повр.658,7 км²
Физички особености
Должина35 км

Бура — река на планината Смрдеш, западно од селото Вељуса и северозападно од Струмица.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]