Буратино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Руски поштенска марка од 1992 година со илустрација на Буратино

Буратино (руски: Буратино) — главниот лик на книгата Златниот клуч, или Авантурите на Буратино (1936) од Алексеј Николаевич Толстој, кој се заснова на италијанскиот роман "Авантурите на Пинокио" од Карло Колоди од 1883 година. Буратино потекнува како лик во Комедија дел арте. Името Буратино е изведено од италијанскиот буратино, што значи дрвена кукла или кукла.[1] Книгата била објавена во 1936 година, а Буратино брзо станал многу популарен меѓу децата во Советскиот Сојуз и останува така до ден-денес (Со други зборови, Буратино е еден од најпопуларните ликови на руската детска литература). Приказната е направена во неколку филмови, меѓу кои и анимираниот филм од 1959 година и филмот од 1975 година

Наводи[уреди | уреди извор]