Бумбо

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бумбо (познат и како бумбу) ― коктел направен од рум, вода, шеќер и индиско оревче.[1] Цимет понекогаш се заменува или се додава заради морското оревче. Современиот бумбо често се прави со темен рум, сок од цитрус, гренадин и индиско оревче.

Поврзан пијалок е предавник, направен со сок од портокал, рум, мед и кактус, измешан и загреан.

Бумбо најчесто бил користен за време на изборните кампањи во колонијална Британска Америка, до тој степен што третирањето на гласачи со подароци и други бесплатни нешта за време на предизборните кампањи било наречено „полнење на плантерската класа со бумбу“.[2] Џорџ Вашингтон бил особено познат по користење на оваа техника. Неговите документи наведуваат дека тој користел 160 галони рум за лекување на 391 избирачи со бумбу за време на кампањата за вирџинискиот Дома на буржоази во јули 1758 година.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Oxford English Dictionary, 2nd ed., "Bumbu"
  2. "Swilling the Planters With Bumbu: When Booze Bought Elections", The Smithsonian
  3. Michael Pinto-Duschinsky (2002). "Financing Politics: A Global View". Journal of Democracy 13:4: 69–86.