Булчица

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Булќиза)
Прејди на: содржини, барај
Булчица
Bulqizë
—  Општина  —
Булчица се наоѓа во Албанија
Булчица
Координати: 41°29′ СГШ 20°13′ ИГД / 
Земја  Албанија
Област Дебар
Општина Булчица
Општ. един.
Укината
Управа
 • Градоначалник
Површина
 • општина 678,51 км2
 • општинска единица {{rnd/cГрешка во изразот: Неочекуван оператор <decГрешка во изразот: Неочекуван оператор <|Грешка во изразот: Неочекуван оператор <|(Грешка во изразот: Непрепознаен збор „strong“-1) }} км2
Население (2011)
 • општина 31.210
 • општинска единица 8.177
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 8401-8402
Повик. бр. 0219
Рег. табл. BZ

Булчица (албански: Bulqizë) — град и општина во истоимениот округ во рамките на Дебарската област, источна Албанија. Општината е создадена со реформите во месната управа во 2015 г, спојувајќи ги дотогашните општини Булчица, Булчичко Поле (Фуша-Булќиза), Горица, Мартанеш, Острени, Шојница (Шупенза), Требишта и Зрчани, кои сега станале општински единици.[1] Денешната општина има вкупно 31.210 жители (2011) и зафаќа површина од 678,51 км2.[2] Поранешната општина имала 8.177 жители.[3]

Општински единици и села[уреди | уреди извор]

Општинска единица Булчица
Општинска единица Булчичко Поле
Општинска единица Горица
Општинска единица Мартанеш
Општинска единица Острени
Општинска единица Шојница (Шупенза)
Општинска единица Требишта
Општинска единица Зрчани

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Шаблон:Општина Булчица

Шаблон:Општини во Албанија