Булук-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија

Булук-паша или булу-паша бил официрски чин заповедник во османска војска. Одговара на чин капетан. Од 19 век во турска војска заменет e со називот јузбаша. „Јуз“на турски значи стотини.[1]

Етимолгија[уреди | уреди извор]

Овој збор почнува од два турски зора:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Абдулах Шкаљиќ Турцизам во српскохрватски јазик

Литература[уреди | уреди извор]

  • Група на авторот, 1976. Популарна енциклопедија. БИГЗ: Белград.